Kihagyás

Érettségi feladatok

Középszint

Parlagfű (2017)

A források az alábbi linkről tölthetőek le.

Az allergiaszezon legveszélyesebb növénye a parlagfű. Pollenjeinek megjelenésére a nyári időszakban kell számítani. Készítsen weblapot a parlagfű és a terjedése elleni védekezés bemutatására a következő minta és leírás szerint! A feladatban két weboldalt és egy képet kell majd elkészítenie.

Az oldalak szövegét az UTF-8 kódolású parlagforras.txt állományban találja. A feladat megoldásához szükséges képek: taj.png, rajz.png és gyomlalas.png. A képek használata során ügyeljen arra, hogy azok a vizsgakönyvtár áthelyezése után is helyesen jelenjenek meg!

  1. Készítse el a weboldal tetején megjelenő képet a leírás és a minta alapján, amit cim.png néven mentsen el!
  2. Töltse be a képszerkesztő programba a taj.png állományt a kép hátterének, és ennek a méretét ne változtassa meg! A minta szerinti körülbelüli helyre és a mintának megfelelő méretben rajzoljon egy fehér kitöltésű ellipszist!
  3. Az ellipszisbe helyezze el a növény rajz.png állományban található vázlatos rajzát a méret megváltoztatása nélkül! Az ábra az ellipszisből ne nyúljon ki!
  4. Az így elkészült képre írja az „A parlagfűről” szöveget a minta szerint! A szöveg fehér színű, talpas betűtípusú és akkora betűméretű legyen, hogy a kép szélességének legalább egyharmadát kitöltse! Ügyeljen arra, hogy a szöveg a háttérképről ne nyúljon ki és az ellipszishez ne érjen hozzá!
  5. Hozzon létre két weblapot parlagfu.html és irtas.html néven! A weboldalak tulajdonságait állítsa be egységesen a következők szerint:
    1. Az oldal háttérszíne világoszöld (#9CEE59=RGB(156, 238, 89) kódú szín), a szöveg színe fekete, és a linkek minden állapotának színe szürke (#999999=RGB(153, 153, 153) kódú szín) legyen!
    2. A böngésző címsorában megjelenő címet „A parlagfűről” szövegre állítsa!
    3. Az oldal alapjának készítsen egy 980 képpont széles, 1 soros és 1 oszlopos, szegély nélküli táblázatot! A cellamargót és a cellaközt állítsa 0 pontosra, a háttérszínt sötétzöldre (#509050=RGB(80, 144, 80) kódú szín)! A táblázat középre igazított legyen!
    4. Ebbe a táblázatba készítsen egy 940 képpont széles, 3 soros, 6 oszlopos táblázatot! A táblázat középre igazított, szegély nélküli és fehér háttérszínű legyen! A cellamargót 0 pontosra, a cellaközt 1 pontosra állítsa!
    5. A belső táblázat első, valamint harmadik sorában vonja össze a cellákat! Az első sor így kialakított egyetlen cellájába illessze be az elkészített cim.png képet! A kép alternatív szövege „Kép a parlagfűről” legyen! (Ha nem tudta elkészíteni ezt a képet, akkor helyette a potcim.png állományt illessze be!)
    6. A 2. sor celláinak magassága 40 pontos, és háttérszíne fekete legyen! Ezekben a cellákban fehér betűszínt alkalmazzon! A cellák szövegét a parlagforras.txt állomány első sorából illessze be, és vízszintesen, valamint függőlegesen igazítsa középre a minta szerint!
  6. A parlagfu.html lapon a belső táblázat 2. sor utolsó cellájában lévő „Irtási módszerek” címre készítsen linket, amely az irtas.html oldalra mutasson!
  7. A belső táblázat 3. sorának összevont cellájába helyezze el a parlagforras.txt állományból a növényről szóló szöveget! „A növényről” címet formázza egyes szintű címsor stílussal! Ügyeljen a bekezdések kialakítására!
  8. Az irtas.html oldalon az „Irtási módszerek” menüponton ne legyen link! A 3. sor összevont cellájába helyezze el a parlagforras.txt állományból az irtási módszerekről szóló szöveget! Az „Irtási módszerek” címet formázza egyes szintű címsor stílussal!
  9. A szöveg minta szerinti részét alakítsa felsorolássá, és a bevezető szavakat formázza félkövér betűstílussal!
  10. A felsorolás mellé a mintának megfelelően jobbra igazítva helyezze el a gyomlalas.png` képet 5 pontos jobb és bal margóval! Állítsa be alternatív (magyarázó) szövegnek a „Gyomlálás” kifejezést, és a képet 1 pont vastag kerettel szegélyezze!

Minta

A növényről

k_inf_17maj_fl_1

Irtási módszerek

k_inf_17maj_fl_2

Emelt szint

Dobókocka (2020)

A források az alábbi linkről tölthetőek le.

Sok társasjáték nélkülözhetetlen része a dobókocka, illetve a többoldalú dobótest. Készítsen weblapot a minta és a leírás alapján, amely bemutatja röviden a dobókockával játszható legismertebb társasjátékokat!

A weblap szövegét a dobforr.txt (UTF-8 kódolású) állomány tartalmazza. A weboldal elkészítéséhez szükséges képállományok a catan.jpg, gazdalkodj.jpg, kinevet.jpg, kockajatek.jpg, monopoly.jpg, riziko.jpg és a háttérhez a bg.png.

A weblapot stílusok nélkül vagy stílusokkal is elkészítheti. Ha stílusokkal készíti, akkor használhatja a dkstilus.css stíluslapot, amelyben még további beállításokat, módosításokat kell tennie.

  1. Készítse el a dobokocka.html állományt!
  2. A weblap háttérképe a bg.png kép legyen! A tartalom formázáshoz három színt alkalmazzon: világoskéket (#f0f8ff kódú szín), sötétkéket (#00008b kódú szín) és sötétpiros (#dc143c kódú szín)! A weblap teljes szövege Verdana betűtípusú legyen, ahol a feladat mást nem kér!
  3. Az oldalon a linkek színe minden állapotban sötétpiros és a szöveg színe sötétkék legyen!
  4. Az oldal többi részének váza, a mintának megfelelően egy 930 képpont széles, világoskék téglalapként jelenjen meg! Az ábrán a belső szerkezet látható. Ezt táblázattal vagy a stíluslapban lévő tartalom, oszlop és lablec jelölők beállításával és alkalmazásával hozza létre, az alábbiak figyelembevételével:
    1. a téglalap vízszintesen középre igazított legyen,
    2. legyen szegély nélküli,
    3. az oszlopok legyenek azonos szélességűek,
    4. minden szöveges tartalom a bal és a jobb szélétől 5 képponttal beljebb jelenjen meg!
  5. Az oldal forrásszövegét a dobforr.txt állományban találja, és onnan illessze be a weblapra! A böngésző címsorában megjelenő cím szövege: „Dobókocka” legyen!
  6. Állítsa be a szöveg bekezdésekre tördelését és igazítását a mintának megfelelően!
  7. A címet („Dobókocka”) alakítsa egyes szintű, a hét alcímet kettes szintű címsor stílusúvá a minta szerint! A cím és alcímek sötétpiros színnel jelenjenek meg! Az alcímek betűmérete 17 képpont legyen!
  8. Formázza meg a szöveg elején lévő három bekezdést small betűméretűvé és dőlt betűstílusúvá, vagy ehhez használhatja a bev osztályjelölőt a stíluslapból!
  9. Az első bekezdés „dobókocka” és „dobótest” szavaira alkalmazzon erős kiemelés betűstílust a minta szerint!
  10. Szúrja be az alcímek elé a játékok képeit a minta szerinti helyre! A képeket formázza vagy a stíluslapban lévő kep osztályjelölő alkalmazásával állítsa be egységesen:
    1. arányosan méretezetten 240 képpont szélességűre,
    2. szegély nélkülire,
    3. balról 30 képpontos margójúra!
  11. Állítsa be, hogy ha az egeret a képre mozgatjuk a böngészőben, akkor magyarázó szöveg jelenjen meg a buboréksúgóban! Ehhez a kép megjelenítéséért felelős taget egészítse ki a title="..." paraméterrel, amelynek szövege a játék neve legyen!
  12. A láblécben, a „Forrás:” alcím elé illesszen be egy 80% szélességű vízszintes vonalat középre!
  13. A forrásmegjelölést alakítsa linkké, amely a megadott címre mutasson!

Minta

e_inf_20maj_fl_1