Kihagyás

Elméleti háttér

Alapfogalmak

Host

A host egy hálózathoz kapcsolódó eszköz. A hostokat egy hálózati rétegbeli címmel (IP) azonosítjuk. Minden host egy fizikai csomópont (node) a hálózaton, de ez fordítva nem igaz. Pl. egy switch, hub vagy modem, bár fizikailag egy hálózati csomópont, nincs hozzá rendelve IP cím.

Bővebben a hostokról: Wikipedia

Switch

A switch egy olyan hálózati eszköz, ami a hálózat egyes elemeit köti össze egymással, tehát a helyi hálózatok kialakításáért felel. Az TCP/IP modell 2. (adatkapcso-lati) rétegébe tartozik, de egyes eszközök (úgy nevezett többrétegű switchek) vé-gezhetnek adatfeldolgozást magasabb szinteken is. (Ilyen eszközökkel nem foglal-kozunk a félév során.) A switchek manapság fontos részét képezik a LAN–oknak (Local Area Network). Feladatuk, hogy a portjaikra kapcsolódó számítógépek zavartalanul kommunikál-hassanak egymással (ld. múlt óra). Tehát, ha egy switchhez négy host kapcsolódik, akkor A-B és C-D gép kommunikációja ne zavarja egymást. Switch a wikipedián: Wikipedia A switch jele a packet tracerben:

Router

A router egy olyan hálózati eszköz, amely számítógépes hálózatok – LANok – kö-zött továbbítja a csomagokat. A beérkező csomag fejlécéből kiolvassa a végső cél-pontot, majd az irányítási szabályokat figyelembe véve továbbítja azt. Az interne-ten a routerek látják el a forgalomirányító szerepét: az adatok egyik routertől a másikig haladnak egészen addig, amíg el nem jutnak a célig. A routereket arra is használhatjuk, hogy különböző címtartománnyal ellátott alhá-lózatokat kössünk össze egymással. További információk: Wikipedia A router jele a packet tracerben:

AP (Access Point)

Az AP (Access Point, hozzáférési pont) egy speciálisan konfigurált hálózati csomó-pont, mely egy vezeték nélküli hálózat központi rádiójel-vevőjeként működik. Tá-mogatja a Wi-Fi vezeték nélküli szabványokat is. Az AP segítségével összekapcsolhatunk vezetékes és vezeték nélküli hálózatokat egymással. További információk: Wikipedia Jele a packet tracerben:

Gateway (Átjáró)

Az átjáró nem egy külön eszköz, hanem a routernek az a hálózati interfésze, amelyre a hálózat eszközei a távoli hálózatba címzett csomagokat küldik. Fogadja a hozzá érkező csomagokat, a csomag címzett a címtartománya alapján megálla-pítja, hogy mely hálózatban található, majd továbbítja ezt a csomagot a megfelelő irányba az útvonal választó táblázat alapján. Az átjáró cím (gateway address) az ennek az interfésznek az IP címe.

IP címek

A hálózaton a számítógépeket egy egyedi cím, az IP cím azonosítja. Minden gépnek van egy címe, de egy gépnek több címe is lehet (minden szolgáltatásának egy-egy), illetve egyes címekhez több gép is tartozhat (céges hálózat), valamint egy gépnek lehet mindig másik címe (dinamikus IP). Az IP címeknek két verziója van: IPv4 és IPv6. Az IPv4 4 bájton (32 biten), az IPv6 címek pedig 128 biten tárolódnak. Az IP címekről a félév során többször fogunk még szót ejteni. Bővebben: Wikipedia

IPv4

Az IPv4 címek 32 bitesek. Négy, egymástól ponttal elválasztott 8 bites, decimális számmal ábrázoljuk. (Tehát minden szám 0-255 lehet.) Az IP címeknek két fő ré-sze van: az első rész a hálózatot, a második rész a hostot azonosítja. Régebben az IP címeket osztályokba sorolták, ma már nem igazán használják, de még néhány helyen hivatkoznak rá. A négy fő osztály:

  1. A: 1.0.0.0 - 127.255.255.255: 128 hálózat, egyenként 16 millió host
  2. B: 128.0.0.0 - 191.255.255.255: 16384 hálózat, egyenként 65536 host
  3. C: 192.0.0.0 - 223.255.255.255: 2 millió hálózat, egyenként 256 millió host
  4. D: 224.0.0.0 - 239.255.255.255: multicast (többesküldés)
  5. Az E osztályt (240.0.0.0 - 255.255.255.255) későbbi használatra tartják fenn.

Különleges IP címek

  • A 0.0.0.0 címet a hostok elinduláskor használják.
  • Egy adott hálózat legnagyobb címe a broadcast cím (adatszórás).
  • A 127-tel kezdődő címek a saját gépünket jelentik, a visszacsatolásos tesz-teléshez használjuk (pl. 127.0.0.1 a localhost).
  • Helyi privát címek pl. 10.0.0.0 - 10.255.255.255

Gyakorlati lépések

  1. Eszközök elhelyezése
  2. Eszközök megfelelő összekötése
  3. Hostok IP címének és alhálózati maszkjának beállítása
  4. Hostok alapértelmezett átjárójának beállítása
  5. Router portjainak IP cím/alhálózati maszk