Kihagyás

Hálózatok routerrel

Router vs. Switch

Mielőtt jobban belemegyünk a routerekbe, érdemes tisztázni, hogy miben különböznek a switchektől.

Router Switch
IP címet oszt (DHCP) Igen Nem
Konfiguráció szükséges Igen Nem
Különböző hálózatokat kezel Igen Nem
Különböző alhálózatokat kezel Igen Nem

Harmadik hálózat: két alhálózat összekötése egy routerrel

Az eddig látott két példában egy hálózatunk volt. De előfordulhat, hogy szeretnénk különböző hálózatokat összekapcsolni egymással. Ekkor egy routerre lesz szükségünk. A struktúra kialakítása és a PC-k beállítása már menni fog az eddigiek alapján (Copper Cross-over kábelt kell használni a gép és a router összekötésére). Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy a bal oldali gép IP címe 192.168.1.1, a jobb oldali gépé pedig 192.168.2.1.

router-2pc

A képen látható 2811 típusú routernek (alaphelyzetben) két FastEthernet portja van, amire a két gép csatlakozik. Ezt a két portot 0/0 és 0/1 azonosítókkal jelöljük (ezekre később még szükségünk lesz). Egyes routerek tovább bővíthetők, pl. ebbe beletehetünk még egy modult további két FastEthernet porttal, azokat 1/0 és 1/1 azonosítóval jelölhetjük.

Ahogy a képen is látjuk, annak ellenére, hogy minden eszköz be van kapcsolva, mégis piros jelek vannak a kábeleken. Ez azt jelenti, hogy valami más baj van: nincs még konfigurálva a router portjai. A konfigurációt a már említett IOS CLI-n keresz-tül fogjuk megvalósítani. Ehhez kattintsunk a routerre, majd az előugró ablakban a CLI fülre.

CLI

router-cli

Első indításkor megjelenik a „Continue with configuration dialog?” kérdés. Itt álta-lános adatokat adhatunk meg a routernek (pl. hostnevet, jelszót stb.), viszont ezzel most ne foglalkozzunk, tehát írjuk be a no választ és üssünk entert, majd még egyet, hogy elkezdhessük a munkát.

Alapesetben user EXEC módban vagyunk, így egyelőre nem tudunk beállításokat módosítani. Itt csak korlátozott számú és jogkörű parancsot érünk el (ennek listá-ját megnézhetjük a ? beírásával). Ebben a módban elérhetők például a már ismert ping és traceroute parancsok.

Ha be szeretnénk állítani a router portjait, akkor előbb át kell lépnünk privileged módba. Ezt az enable paranccsal tehetjük meg. Most nem adtunk meg jelszót, így rögtön átléptünk (ezt onnan látjuk, hogy a router neve mögötti > jel átváltozott #-re), de ha jelszóval védett az eszközünk, akkor csak helyes jelszómegadás után van jogunk konfigurálni.

Privileged módban már tudunk konfigurálni. Adjuk ki a következő parancsok:

configure terminal

Ekkor átlépünk config módba, ekkor a sor eleje ismét átvált:

Router(config)#

Itt soronként egy utasítással módosíthatunk egy beállítást.

Ez után ki kell választani azt az interfészt, amelyiket be szeretnénk állítani (emlé-kezzünk, a FastEthernet 0/0 és a FastEthernet 0/1 portokra csatlakoznak gépek). Ezt a

interface fastEthernet 0/0

paranccsal tehetjük meg. Ekkor ismét egy szintet lépünk a parancs hierarchiában:

Router(config-if)#

lesz látható a sor elején. Itt már megadhatjuk ennek a portnak az IP címét és az alhálózati maszkját. Mivel erre a bal oldali gép csatlakozik, ezért azzal egy alháló-zatban kell lennie. Így a címének 192.168.1.0 és 192.168.1.255 tartományból kell kikerülnie. Legyen most a cím 192.168.1.10. Ezt a

ip address 192.168.1.10 255.255.255.0

paranccsal érhetjük el. A parancs általános szintaxisa: ip address <ip cím> <alhálózati maszk>

Ez után egy fontos dolgunk maradt hátra: be kell kapcsolni a portot:

no shutdown

És készen is vagyunk egy port konfigurálásával. Ugyan ezt végre kell hajtani a má-sik porttal is, de előbb ehhez vissza kell lépni a parancs hierarchiában. Ezt az exit kulcsszóval tehetjük meg. Most ismét config szót látjuk a router utáni zárójelben. A másik port beállítása (ez a 192.168.2.10 IP címet kapja):

interface fastEthernet 0/1
ip address 192.168.2.10 255.255.255.0
no shutdown

Ezek után két exit parancs egymás utáni kiadásával visszatérhetünk a privileged mód gyökerébe. Ekkor már működik a hálózatunk. De érdemes elmenteni a beál-lításainkat, hogy kikapcsolás után is megmaradjanak. Ezt a privileged mód gyöke-rében tudjuk megtenni a következő paranccsal:

copy running-config startup-config

Ez után rákérdez a fájl nevére, de nekünk elég csak egy entert ütni. A router konfigurálását befejeztük, azonban még mindig van egy fontos teendőnk: a két gépnek meg kell adni az alapértelmezett átjárót (Gateway addresst). Ezt vagy a Config fülön, a „Settings” almenüben, vagy a Desktop fülön a IP Configuration programmal tehetjük meg. Gateway addressnek a router IP címét kell megadni, azét a portét, amelyikre az adott gép csatlakozik.

Router konfiguráció összefoglalva

A router teljes konfigurációjának parancsai egymás után sorban:

CLI parancsok
enable
configure terminal

interface fastEthernet 0/0
ip address 192.168.1.10 255.255.255.0
no shutdown

interface fastEthernet 0/1
ip address 192.168.2.10 255.255.255.0
no shutdown

copy running-config startup-config

Ellenörző kérdések

  1. Mire használhatjuk a Packet Tracer programot?
  2. A switch általában melyik TCP/IP rétegben van?
  3. Mit csinál a router a hálózatban?
  4. Ha az iskola IP címtartománya 160.114.0.0 – 160.114.255.255, akkor melyik IP cím osztályba tartozik?
  5. Milyen speciális jelentése van a 127-el kezdődő IP címeknek?
  6. Milyen hozzáférési módjai vannak a CLI-nek?
  7. Mit jelent az IOS rövidítés?
  8. Melyik paranccsal tudjuk elmenteni a beállításainkat az indulási konfigurációba?
  9. Milyen paranccsal tudunk bekapcsolni egy interface-t CLI-n keresztül?
  10. Milyen paranccsal lehet IP címet adni egy interface-nek?